piątek, 2 sierpnia 2013

Dalsza Historia perfum...


Jednym z pierwszych zanotowanych w dziejach producentów, a w każdym razie autorów metody wydzielania olejków eterycznych z surowców roślinnych poprzez destylację był Avicesię jako „saraceńska nowość".





„Eau de Reine de Hongorie" to pierwsze perfumy o znanej nazwie pochodzącej z roku 1367. Ich recepturę - według legendy - królowa Węgier otrzymała od pustelnika. Tą legendarną królową była Elżbieta Łokietkówna, a jej „woda", czyli pierwsze w historii perfumy we współczesnym tego słowa znaczeniu, to nalewka spirytusowa na rozmarynie i tymianku. Poza własnościami zapachowymi miała działanie lecznicze. Stosowano ją przez kilka wieków na dworach europejskich i jeszcze w końcu XIX wieku sprzedawano w Londynie.

Wiek XVII to wiek przesadnego stosowania perfum, które idzie w parze z ... rosnącym brakiem higieny. Epoka idealna dla mocnych i ciężkich pachnideł pochodzenia zwierzęcego.


Pod koniec XVIII wieku zapotrzebowanie na perfumy jest tak ogromne, że powstają pierwsze domy perfumeryjne, bazujące na ekstraktach róży, majeranku i goździków. Powstaje woda kolońska jako kilkuprocentowy roztwór w alkoholu kompozycji zapa-chowej o charakterystycznym, świeżym zapachu. Dość często, choć nieprawidłowo, używa się nazwy woda toaletowa. Sława i popularność „Eau de Cologne" wiąże się z początkiem nowoczesnej perfumerii. Centrum przemysłowym substancji zapacho-wych staje się Grasse, położone na południu Francji. Powstanie i rozwój wielkich firm perfumeryjnych z natury rzeczy musiało zainicjować tworzenie się przemysłu dostarczającego surowce zapachowe, chociaż firmy te w dużej mierze produkowały również własne surowce.



Kolejne firmy powstają we Francji, Szwajcarii, Niemczech, Anglii, Ameryce Północnej oraz Włoszech. Wykorzystują one miejscowe surowce, pochodzące z plantacji, jak również importowane z kolonii afrykańskich, południowo-amerykańskich, z Dalekiego Wschodu itp.



Wiek XIX to początek chemii organicznej. Następuje rozwój produkcji syntetycznych substancji zapachowych, które poprzednio otrzymywano z roślin.






Burzliwy rozwój chemii w drugiej połowie XIX w. pociąga za sobą kolejne syntezy substancji zapachowych. Jedną z najstarszych firm, która rozpoczęła produkcję syntetyków zapachowych, była firma Haarmann-Reimer będąca prekursorem w syntezie i stosowaniu np. kumaryny, aldehydu anyżowego, heliotropiny, waniliny, terpineolu. Odkryty w 1876 r. przez polskiego uczonego ze Lwowa, prof. B. Radziszewskiego (patrona firmy „Pollena-Aroma"), alkohol fenyloetylowy włączono do produkcji w 1906 roku.
Nowe syntetyki stworzyły dalsze możliwości komponowania i stały się podstawą sukcesów niektórych wyrobów. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz