Na półkach wszystkich perfumerii na świecie piętrzą się niezliczone ilości produktów o niezwykłych zapachach. Od klasycznych zapachów o jasnej, pojedyńczej nucie zapachowej, po złożone i wielowymiarowe wonie najsławniejszych perfum na świecie. Jak jednak rozpoznać prawdziwe perfumy od wód toaletowych, kolońskich, kwiatowych i wielu innych. Na czym polega różnica. I wreszcie dlaczego niektóre zapachy czuć przez wiele godzin, inne tylko przez chwilę, z jakiego powodu jedne produkty kosztują niewiele, a z kolei na drugie zwyczajnie wielu osób nie stać i wiele innych pytań. Zacznijmy więc od początku...
Wyroby perfumeryjne są to roztwory substancji zapachowych w alkoholu etylowym. To fakt, który czuć tuż po rozpyleniu perfum o intensywnych bukietach zapachowych. Różnią się między sobą zawartością kompozycji zapachowej, charakterem nuty zapachowej oraz zawartością alkoholu.
=> Wody kolońskie - są to alkoholowe lub wodno-alkoholowe roztwory olejków cytrusowych o prostym, soczystym, świeżym i nie nużącym zapachu. Są przede wszystkim kosmetykami męskimi, przeznaczonymi do odświeżania skóry nawet po goleniu.
Woda kolońska ma własności tonizujące, odświeżające, gdyż powoduje lekki przypływ krwi do skóry. Podstawowymi komponentami zapachowymi wchodzącymi w jej skład są: olejek cytrynowy, pomarańczowy, nerol, rozmarynowy, bergamotowy. Woda kolońska powinna zawierać nie mniej niż 3% olejków i około 70-80% spirytusu.
Między wodami a perfumami istnieje zasadnicza różnica. Jakkolwiek wody kolońskie i perfumy są roztworami substancji zapachowych w alkoholu, to w wodach punkt ciężkości leży w odświeżającym działaniu spirytusu i olejków, w perfumach zaś dominuje zapach.
Wody kolońskie nie powinny mieć dużej trwałości, gdyż po upływie 30 minut zapach olejków cytrusowych zaczyna nużyć.
=> Wody kwiatowe - zajmują pośrednie miejsce pomiędzy perfumami a wodami kolońskimi. Powinny więc one łączyć cechy obu tych wyrobów. Kompozycje zapachowe są naśladownictwem zapachu kwiatów. W pierwszym momencie wąchania wód kwiatowych powinno przeważać wrażenie orzeźwiające, które przekształca się w zapach określonego kwiatu. Wody kwiatowe zawierają przeważnie 2-5% kompozycji. Zawartość alkoholu waha się w granicach 70-80%.
=> Wody fantazyjne - powstają wtedy, gdy opracowuje się kompozycje wykazujące odchylenia od botanicznego pierwowzoru lub nie mające odpowiedników w świecie roślinnym.
Są one tworem fantazji perfumiarza. Wody takie posiadają delikatny bukiet, w którym harmonijnie łączy się kilka kwiatowych zapachów, np. bez, konwalie, cyklamen, fiołek, jaśmin z dodatkiem niektórych olejków cytrusowych. Zawartość olejków eterycznych i alkoholu jest identyczna jak w wodach kwiatowych.
=> Perfumy - są to spirytusowe roztwory substancji zapachowych. Zawierają niekiedy do 25% koncentratu zapachowego rozpuszczonego w alkoholu, stanowią tym samym najsilniejszy wyrób perfumeryjny.
W perfumeriach Dr.Taffi znajdziecie Państwo wszystkie typy wyrobów perfumeryjnych. Nasze receptury są szczególnie ważne, ponieważ oparto je o klasyczne formy ich produkcji. O sposobach wytwarzania perfum dowiecie sie w kolejnym materiale. Tymczasem zapraszamy do podziwiają niezwykłych arcydzieł, jakimi są niewątpliwie flakony perfum powstałych na przełomie wieków.