piątek, 30 sierpnia 2013

Perfumy perfumom nierówne. Czyli Dr.Taffi ponad podziałami.

 Na półkach wszystkich perfumerii na świecie piętrzą się niezliczone ilości produktów o niezwykłych zapachach. Od klasycznych zapachów o jasnej, pojedyńczej nucie zapachowej, po złożone i wielowymiarowe wonie najsławniejszych perfum na świecie. Jak jednak rozpoznać prawdziwe perfumy od wód toaletowych, kolońskich, kwiatowych i wielu innych. Na czym polega różnica.  I wreszcie dlaczego niektóre zapachy czuć przez wiele godzin, inne tylko przez chwilę, z jakiego powodu jedne produkty kosztują niewiele, a z kolei na drugie zwyczajnie wielu osób nie stać i wiele innych pytań. Zacznijmy więc od początku...



Wyroby perfumeryjne są to roztwory substancji zapachowych w alkoholu etylowym. To fakt, który czuć tuż po rozpyleniu perfum o intensywnych bukietach zapachowych. Różnią się między sobą zawartością kompozycji zapachowej, charakterem nuty zapachowej oraz zawartością alkoholu.


=> Wody kolońskie - są to alkoholowe lub wodno-alkoholowe roztwory olejków cytrusowych o prostym, soczystym, świeżym i nie nużącym zapachu. Są przede wszystkim kosmetykami męskimi, przeznaczonymi do odświeżania skóry nawet po goleniu.

Woda kolońska ma własności tonizujące, odświeżające, gdyż powoduje lekki przypływ krwi do skóry. Podstawowymi komponentami zapachowymi wchodzącymi w jej skład są: olejek cytrynowy, pomarańczowy, nerol, rozmarynowy, bergamotowy. Woda kolońska powinna zawierać nie mniej niż 3% olejków i około 70-80% spirytusu. 



Między wodami a perfumami istnieje zasadnicza różnica. Jakkolwiek wody kolońskie i perfumy są roztworami substancji zapachowych w alkoholu, to w wodach punkt ciężkości leży w odświeżającym działaniu spirytusu i olejków, w perfumach zaś dominuje zapach. 

Wody kolońskie nie powinny mieć dużej trwałości, gdyż po upływie 30 minut zapach olejków cytrusowych zaczyna nużyć.




=> Wody kwiatowe - zajmują pośrednie miejsce pomiędzy perfumami a wodami kolońskimi. Powinny więc one łączyć cechy obu tych wyrobów. Kompozycje zapachowe są naśladownictwem zapachu kwiatów. W pierwszym momencie wąchania wód kwiatowych powinno przeważać wrażenie orzeźwiające, które przekształca się w zapach określonego kwiatu. Wody kwiatowe zawierają przeważnie 2-5% kompozycji. Zawartość alkoholu waha się w granicach 70-80%.

=> Wody fantazyjne - powstają wtedy, gdy opracowuje się kompozycje wykazujące odchylenia od botanicznego pierwowzoru lub nie mające odpowiedników w świecie roślinnym.

Są one tworem fantazji perfumiarza. Wody takie posiadają delikatny bukiet, w którym harmonijnie łączy się kilka kwiatowych zapachów, np. bez, konwalie, cyklamen, fiołek, jaśmin z dodatkiem niektórych olejków cytrusowych. Zawartość olejków eterycznych i alkoholu jest identyczna jak w wodach kwiatowych.



=> Perfumy - są to spirytusowe roztwory substancji zapachowych. Zawierają niekiedy do 25% koncentratu zapachowego rozpuszczonego w alkoholu, stanowią tym samym najsilniejszy wyrób perfumeryjny.

W perfumeriach Dr.Taffi znajdziecie Państwo wszystkie typy wyrobów perfumeryjnych. Nasze receptury są szczególnie ważne, ponieważ oparto je o klasyczne formy ich produkcji. O sposobach wytwarzania perfum dowiecie sie w kolejnym materiale. Tymczasem zapraszamy do podziwiają niezwykłych arcydzieł, jakimi są niewątpliwie flakony perfum powstałych na przełomie wieków.


poniedziałek, 26 sierpnia 2013

Tajemnica zapachów. Skąd się biorą w naszych nosach?


Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym dlaczego czujemy zapachy? Jak to się odbywa i dlaczego jesteśmy wrażliwsi na jedne, a obojętni na inne zapachy? Uchylamy rąbka tajemnicy, który stosuje również Dr. Taffi. Wyniuchajcie coś interesującego dla siebie.

Organem zmysłu powonienia jest górna część jamy nosowo-gardłowej, w której są rozgałęzione nerwy węchowe. W błonie śluzowej znajdują się wypustki nerwowe, biegnące do węchowych cylindrycznych komórek nabłonka. Tu, wraz z wdychanym powietrzem, bodźce węchowe są chwytane i przenoszone włókienkami nerwowymi aż do mózgu, gdzie odbiera się je jako wrażenie węchowe. Podczas jedzenia zapach potrawy dociera do tylnej części jamy nosowej. Ocenia się, że odczucia, jakiego wówczas doznajemy, to w 70% zapachy, a zaledwie w 30% to smak właściwy.



Niezbyt dokładnie zbadany jest mechanizm działania zmysłu powonienia. Wśród teorii najsłuszniejszą wydaje się być teoria stereochemiczna, według której zapach zależy od przestrzennej budowy cząsteczki chemicznej, jednak i ona nie pozwala na przewidywanie zapachu ze znanej skądinąd budowy związku chemicznego. Pachnące cząsteczki muszą się znajdować w stanie gazowym i w tej postaci docierają do błony śluzowej jamy nosowo-gardłowej. Jeśli błona ta jest chora, np. przy katarze, nie mamy wówczas dobrego odczucia węchowego i smakowego. Każdy człowiek ma inną wrażliwość na zapachy. Jest to tzw. próg pobudliwości określony minimalną intensywnością odczuwanego zapachu, którą daje się wyczuć.  Dlatego tak poszukiwani są ludzie o niezwykłej wrażliwości na różne wonie. Ci ludzie wynajdowanie są z całego świata i mianowani „nosami” największych producentów perfum. Jak doświadczenie tysiącleci pokazało, ludzie najwierniejsi są prostym nutom zapachowym. Lubią zapach substancji takich jak cytrusy, czy kwiaty. Jednym z nich jest lawenda. Tak jak lawendowa linia Dr. Taffi.



Fizjolog rozpatruje zapachy z punktu widzenia działania zmysłu powonienia, chemik rozważa zależność zapachu od budowy cząsteczki. Sądzi, że zapach powstaje wskutek chemicznego łączenia się cząsteczek ciała wonnego z białkami błony śluzowej nosa i to właśnie daje wrażenie węchowe. Fizyk mówi, że cząsteczki pachnące uderzają w wypustki nerwowe, te zaczynają drgać, wibrować i stąd powstaje w mózgu wrażenie węchowe.

Jak z tego wynika, brak jest ścisłego określenia działania zmysłu powonienia oraz odpowiedniej skali do klasyfikowania zapachu. Ten brak kryteriów i sprecyzowanych ocen powoduje, że trudno jest jednoznacznie określić dany zapach. 


środa, 14 sierpnia 2013

Co jest tak naprawdę 

Organiczne kosmetyki cieszą się obecnie największym uznaniem. Jednymi z nich są kosmetyki Dr.Taffi, których nie testowano na zwierzętach. Można je nabyć za pośrednictwem www.drtaffi.pl. Za pośrednictwem tego sklepu internetowego mogą Państwo odnaleźć odpowiednie kosmetyki dostosowane również do preferencji skóry alergicznej. Naturalne kremy do twarzy, do rąk, do stóp a także produkty do włosów. Niecodziennym produktem są również talki, doskonale do pielęgnacji stóp.


Należy pamiętać, że kremy do twarzy dzielą się na te na dzień i na noc. Różnią się pod względem zawartości skladników odżywczych oraz specyfiki ich oddziaływania. Podstawowa różnica pomiędzy kremem na dzień i na noc to zawartość filtru słonecznego. Nawet jeśli jest to bogaty krem zimowy, zawsze ma filtr słoneczny. Naturalne , skoncentrowane esencje z owoców i ziół idealnie przygotowują skórę na warunki środowiskowe, relaksując ją. Należy jednak zawsze pamiętać o odpowiednim przygotowaniu skóry na nałożenie kremu. Pierwszym krokiem jest dokładne oczyszczenie skóry. Doskonałe jest do tego celu Dr. Taffi mleczko oczyszczające z serii Macchiaioli oparte na eksptraktach z rumianku i cytrusów. Oczyszcza dogłębnie cerę, delikatnie ją zmiękczając i t6ym samym przygotowując na przyjęcie kremu. Stosując kremy oparte na naturalnych składnikach, dopasowane do każdej cery, zapewniamy sobie doskonałą ochronę przy maksymalnej dbałości o jej piękno.
Organiczne kosmetyki oparte na naturalnych substancjach to również dbałośc o zapach Twojego domu. Woda perfumowana jak i cała linia perfum Acqua di Bolgheri Corallo lub Acqua di Bolgheri Exclusive to rześkie, intensywne, a przy tym lekkie zapachy, które jak przystało na prawdziwe perfumy, utrzymują się na skórze oraz odzieży przez długi czas. Jednocześnie miarą jakości perfum jest fakt, że jej użytkownik nie powinien czuć zapachu perfum, którymi się spryskał. Sekret takich perfum jak doskonała włoska marka Dr Taffi opiera sie na naturalnych składnikach, które pochodzą nie tylko z bioupraw, czyniąc je czystymi i niepowtarzalnymi. Perfumy Dr.Taffi są szczególnie popularne wśród osób lubujących się w prawdziwych, klasycznych zapachach i markowych perfumach.
Marka Dr.Taffi to również naturalne emulsje, pianki oraz inne produkty do kąpieli. Lawendowe mydło z prawdziwymi kwiatami lawendy to potwierdzenie, że to co ekologiczne i czyste w swej formie jest najlepsze. Organiczne balsamy pod prysznic są doskonałą pielęgnacją dla przesuszonej skóry. Dla wielbicieli perfumowanych, lecz wciąż anturalnych żeli pod prysznic Acqua di Bolgheri Uomo lub Acqua di Bolgheri Oro są idealnym produktem. Kąpiel z naturalnymi produktami to moment, na który z utęsknieniem wyczekuje się po całym intensywnym dniu.

Dr Taffi pamieta rónież o szczególnej pielęgnacji włosów. Dla wielu kobiet jest to wielki atut, o który szczegóólnie dbają. Wreszcie bez obaw mogą korzystać z doskonałych kosmetyków bez parabenów i innych obciążających substancji. W internetowym sklepie www.drtaffi.pl, mogą Państwo dokonać wyboru z wielu linii, zawsze mając pewność o ich dobrocznnym oddziaływaniu. Kondycja włosów jest ważna o każdej porze roku. Dlatego Dr. Taffi skomponował receptury dopasowane nawet dla niezwykle wymagających Klientów. Niezwykłą popularnością cieszą się szampony Macchiaioli z rozmarynu lub malwy. Olejki ze słodkich migdałów, czy arganowy, to doskonała pielęgnacja zarówno relaksująca, jak i niezwykle odżywcza.

Kosmetyki Dr. Taffi produkowane są z naturalnych ekstraktów. Eliminacja dodatków chemicznych może wydawać się niemożliwa, jednak w przypadku receptur Dr.taffi udało się osiągnąć ten efekt. Komfort korzystania z organicznych kosmetyków nie da sie niczym zastąpić. Brak zbędnych, często alergizujących dodatków zapachowych świadczy o jakości kosmetyków. 

piątek, 2 sierpnia 2013

Dalsza Historia perfum...


Jednym z pierwszych zanotowanych w dziejach producentów, a w każdym razie autorów metody wydzielania olejków eterycznych z surowców roślinnych poprzez destylację był Avicesię jako „saraceńska nowość".





„Eau de Reine de Hongorie" to pierwsze perfumy o znanej nazwie pochodzącej z roku 1367. Ich recepturę - według legendy - królowa Węgier otrzymała od pustelnika. Tą legendarną królową była Elżbieta Łokietkówna, a jej „woda", czyli pierwsze w historii perfumy we współczesnym tego słowa znaczeniu, to nalewka spirytusowa na rozmarynie i tymianku. Poza własnościami zapachowymi miała działanie lecznicze. Stosowano ją przez kilka wieków na dworach europejskich i jeszcze w końcu XIX wieku sprzedawano w Londynie.

Wiek XVII to wiek przesadnego stosowania perfum, które idzie w parze z ... rosnącym brakiem higieny. Epoka idealna dla mocnych i ciężkich pachnideł pochodzenia zwierzęcego.


Pod koniec XVIII wieku zapotrzebowanie na perfumy jest tak ogromne, że powstają pierwsze domy perfumeryjne, bazujące na ekstraktach róży, majeranku i goździków. Powstaje woda kolońska jako kilkuprocentowy roztwór w alkoholu kompozycji zapa-chowej o charakterystycznym, świeżym zapachu. Dość często, choć nieprawidłowo, używa się nazwy woda toaletowa. Sława i popularność „Eau de Cologne" wiąże się z początkiem nowoczesnej perfumerii. Centrum przemysłowym substancji zapacho-wych staje się Grasse, położone na południu Francji. Powstanie i rozwój wielkich firm perfumeryjnych z natury rzeczy musiało zainicjować tworzenie się przemysłu dostarczającego surowce zapachowe, chociaż firmy te w dużej mierze produkowały również własne surowce.



Kolejne firmy powstają we Francji, Szwajcarii, Niemczech, Anglii, Ameryce Północnej oraz Włoszech. Wykorzystują one miejscowe surowce, pochodzące z plantacji, jak również importowane z kolonii afrykańskich, południowo-amerykańskich, z Dalekiego Wschodu itp.



Wiek XIX to początek chemii organicznej. Następuje rozwój produkcji syntetycznych substancji zapachowych, które poprzednio otrzymywano z roślin.






Burzliwy rozwój chemii w drugiej połowie XIX w. pociąga za sobą kolejne syntezy substancji zapachowych. Jedną z najstarszych firm, która rozpoczęła produkcję syntetyków zapachowych, była firma Haarmann-Reimer będąca prekursorem w syntezie i stosowaniu np. kumaryny, aldehydu anyżowego, heliotropiny, waniliny, terpineolu. Odkryty w 1876 r. przez polskiego uczonego ze Lwowa, prof. B. Radziszewskiego (patrona firmy „Pollena-Aroma"), alkohol fenyloetylowy włączono do produkcji w 1906 roku.
Nowe syntetyki stworzyły dalsze możliwości komponowania i stały się podstawą sukcesów niektórych wyrobów.