niedziela, 22 września 2013


Trwaj zapachu, nie przestawaj pachnieć :)

Czy zdarzyło się Wam rozczarować trwałością drogich perfum? Czy zaskoczyło Was jak długo może pachnieć woda toaletowa, na bazie perfum?


Wszystkie produkty perfumeryjne Dr. Taffi mają szczególną cechę wspólną. Ich trwałość zaskakuje. Pozytywnie oczywiście.  Zależy to od proporcji substancji dodawanych w odpowiedniej kolejności do receptury produktów perfumeryjnych. Wartość perfum jest również mierzona dodatkową, subiektywną miarą użytkownika.


Gdy nie czujesz swoich perfum już po pół godziny albo nawet krótszym czasie, nie oznacza to wcale że zapach się ulotnił. Zaskoczy Cię fakt, że ktoś stwierdzi, że pięknie pachniesz, podczas gdy Ty gotowa byłaś już się złościć na swój nowy flakonik. To jest właśnie najwyższa jakość perfum.

Producenci perfum, tacy jak włoskie kosmetyki naturalne Dr.Taffi, stawiają sobie za punkt honoru: Nie zmęczyć użytkownika zapachem. Jak byście się czuły, czując cały dzień ten sam zapach? Ból głowy gwarantowany.



Niezwykle ważne jest również miejsce rozpylania perfum, o czym napiszemy w kolejnym poście.
Tymczasem dowiedzmy się nieco więcej od czego tak naprawdę zależy trwałość perfum.



  
Trwałość zapachu jest bardzo ważnym czynnikiem dla konsumenta. Już w Starożytności znano utrwalacze np. wysuszoną trawę cypryjską.
W celu obserwacji zmiany zapachu kompozycji zapachowej na taśmę testową nanosi się kilka kropel olejku i wącha co 2-3 godziny, każdorazowo porównując z olejkiem świeżo naniesionym.


Ogólnie rozróżnia się trzy stadia przebiegu rozwoju woni: szczytowe stadium w pierwszej chwili, nuta środkowa - po upływie kilku godzin, zaś po upływie kilku dni woń utrwaloną. Taką możemy wyczuć na ubraniach. Poprawia nastrój, prawda?



Zmiany zapachu w czasie są spowodowane szybkim ulatnianiem się olejków łatwiej lotnych i ustępowaniem ich na korzyść olejków trudniej lotnych. Osiągnięcie równomierności odparowania wszystkich składników jest niemożliwe ze względu na ich różnorodny stopień lotności.

Łatwo lotne składniki są, wyczuwalne szczególnie w początkowym stadium i są dodawane w większości przypadków w celu przytłumienia zapachu rozpuszczalnika oraz dla uzyskania pierwszego wrażenia zapachowego, gdyż trudno lotne składniki dają wrażenie zapachowe dopiero po pewnym czasie.



Istnieje wiele substancji, które oprócz własności zapachowych przejawiają także zdolność utrwalania zapachów. Utrwalacze są to substancje dodawane do kompozycji w stosunkowo małych ilościach, sprzyjają utrwaleniu substancji zapachowej środkowej fazy na możliwie długi czas, przez co produkt osiąga trwałość. 
O samych utrwalaczach będzie mogły przeczytać już w kolejnym poście.

niedziela, 15 września 2013

Naturalne substancje na etykietach?


Enigmatyczne nazwy? Skomplikowane substancje? Składniki, które brzmią chemicznie?
Sprawdzając etykietę perfum i innych kosmetyków o kuszących zapachach możecie być spokojne. Poniższe substancje  z pewnością rozjaśnia nieco tajemnicze linijki składu Waszych ulubionych specyfików i rozpieszczaczy J

Z surowców zapachowych pochodzenia zwierzęcego używa się strojów piżma naturalnego, cybetu i ambry, znacznie mniej kastoreum.
·         Piżmo - ziarnista substancja występująca w gruczołach samca antylopy piżmowej. Woreczek z piżmem wycina się z upolowanego zwierzęcia, podwiązuje i suszy. Piżmo należy do najcenniejszych substancji zapachowych, służy jako utrwalacz zapachów. Najważniejszym składnikiem zapachowym piżma jest keton cykliczny tzw. muskon.
·         Ambra - szara substancja podobna do wosku, znajdująca się w jelitach kaszalota. Ambra mięknie w ręku, topi się w gorącej wodzie, łatwo rozpuszcza się na gorąco w alkoholu etylowym. Ma duże zastosowanie w perfumerii dzięki miłemu, silnemu zapachowi zbliżonemu do piżma, a szczególnie jako utrwalacz zapachu. Głównym jej składnikiem jest ambreina.
·         Cybet - jest mazistą substancją o silnym, odpychającym zapachu, W dużym rozcieńczeniu ma przyjemny zapach. Pochodzi z wydzielin gruczołów drapieżnika (Wiwera cibetta), zamieszkującego górzyste okolice Etiopii I Egiptu, cybet stosuje się w postaci strojów do zapachów kwiatowych i delikatnych perfum.

·         Kastoreum (strój bobrowy) - występuje w dwóch odmianach: kanadyjskiej i syberyjskiej, w postaci woreczków gruczołów bobrów, które po utarciu dają czerwonobrązowy proszek. Główne składniki to: olejki eteryczne, substancje żywiczne, kastoryna, węglan i fosforany wapnia, węglan amonowy i inne. Typ zapachu - piżmowy z nutą dziegciową.


Syntetyczne substancje zapachowe
Syntetyki zapachowe to wonne substancje zbliżone do zapachu substancji naturalnych występujących w przyrodzie.

Są to między innymi:
cytral - żółtawy płyn o zapachu cytryny
eugenol- o zapachu goździków
jonon - o zapachu fiołków
nerol - o zapachu konwalii i dzikiej róży
terpineol - gęsty płyn o zapachu bzu
wanilina - biała krystaliczna substancja o zapachu wanilii
kumaryna - bezbarwne kryształki o woni siana



Poza tym stosuje się wiele innych surowców syntetycznych:
aldehyd anyżowy  [Anisic Aldehyde]
Jest cieczą o przyjemnym zapachu głogu. Stosowany jest w kompozycjach zapachowych o woni głogu, mimozy, heliotropu.
aldehyd benzoesowy [Benzaldehyde]
Jest żółtą cieczą o przenikliwym, migdałowym zapachu, występuje w gorzkich migdałach. Stosowany jest w kompozycjach
zapachowych o woni migdałowej.
alkohol benzylowy [Benzyl Alcohol]
Jest cieczą żółtą o przyjemnym zapachu. Stosuje się w kompozycjach kwiatowych np. jaśminu, bzu, hiacyntu.


alkohol fenyloetylowy [Phenethyl Alcohol]
Występuje w olejku różanym. Jest oleistą cieczą o zapachu róży. Estry tego alkoholu mają różne nuty zapachowe i stąd duże zastosowanie w perfumerii.
eter dwufenylowy (C6H5-O-C6H5)
Jest substancją krystaliczną o zapachu przypominającym geranium lub różę.
octan amylu [Amyl Acetate]
Jest cieczą bezbarwną, rozcieńczony ma zapach gruszkowy, a stężony jest duszący i pobudza do kaszlu.
octan butylu [Butyl Acetate]

Jest bezbarwną lub żółtą cieczą o przyjemnym zapachu ananasowym. Występuje w przyrodzie w olejkach kwiatowych jaśminu i hiacyntu.

czwartek, 12 września 2013


Ważniejsze olejki eteryczne




Czy zastanawialiście się kiedyś co znajduje się na odwrocie etykiet perfum i pozostałych kosmetyków o pięknych zapachach? Dr.Taffi oparł swoje produkty o naturalne esencje, używając prawdziwych olejków eterycznych.



W dzisiejszym poście wymienimy ważniejsze z nich. Barwy niektórych perfum nie wynikają z dodawania chemicznych dodatków i koloryzujących :

Olejek anyżowy - otrzymywany z nasion anyżu przez destylację z parą wodną. Jest to bezbarwna lub jasnożółta ciecz, która krzepnie po oziębieniu na krystaliczną masę. Olejek anyżowy ma charakterystyczny, przyjemny, słodki zapach anyżu.

Nie każdy przepada za anyżem, jednak jego woń odpowiada za wyrazistość, słodycz i nieco pieprzny aromat perfum.



Olejek cynamonowy - stanowi żółto-brązową ciecz o ostrym korzennym zapachu cynamonu.

Przypomina nam najczęściej okres świąteczny, wypieki i zapach domu. W perfumach nadaje ciepły aromat.



Olejek cytrynowy - otrzymywany ze skórek cytryny przez wyciskanie lub przez destylację z parą wodną. Jest to bezbarwna lub żółta ciecz o silnym, lekko drażniącym zapachu cytrynowym.



Każdy olejek posiada substancje naturalne, utrwalające jego zapach i moc. Warto wiedzieć, że zapach cytrusów jest energetyzujący i poprawia humor. Co ciekawe używany jest również przez sprzedawców. Podobno ten zapach przekonuje nas do zakupu.



Olejek eukaliptusowy - to bezbarwna lub bladozielonkawa ciecz o zapachu aromatycznym podobnym do zapachu kamfory.

Ma działanie rozgrzewające i lecznicze. Pomaga w pozbyciu się kataru i nawilża śluzówki. Ciekawostką dla odchudzających się jest, że zapach ten zmniejsza apetyt.



Olejek goździkowy - ciecz prawie bezbarwna lub żółtawa o bardzo silnym goździkowym zapachu.

Olejek goździkowy działa również odkażająco na drogi oddechowe. Po nieprzespanej nocy pomaga się obudzić. Po zbyt wielu napojach wyskokowych zmniejsza efekty „dnia po”. Ten cudny i mocny zapach zmniejsza również apetyt. Zdecydowanie nie chce się nam słodkiego.



Olejek lawendowy - stanowi żółtawą ciecz o przyjemnym zapachu i gorzkim smaku.

To nasz faworyt! Jest romantyczny i użyteczny. Wspiera nas przy jesiennej szarudze, pobudza krążenie, już sam zapach! Dodatkowo ma również zastosowanie w domu. Jego woń odstrasza mole. Uwielbiamy jednak mieć go na swojej skórze, ponieważ działa również nawilżająco.






Olejek miętowy - otrzymuje się przez destylację z parą wodną liści świeżej mięty. Stanowi bezbarwną ciecz o charakterystycznym zapachu miętowym. Działa chłodząco, odświeżająco. Świetnie jest umieścić ten zapach w miejscu pracy. Zmniejsza zmęczenie, pobudza i przeciwdziała bólom głowy.



Olejek pomarańczowy - występuje w dwóch odmianach:

=> olejek słodki (olejek portugalski) otrzymywany przez wyciskanie skórek owoców pomarańczy słodkiej; zawiera aldehydy, estry i alkohole.

=> olejek gorzki - otrzymywany przez wyciskanie, rzadziej destylację z parą wodną skórek owoców gorzkiej pomarańczy.



Olejek różany - otrzymywany głównie z kwiatów pewnych gatunków róży przez destylację z parą wodną lub destylację wodną, ekstrakcję czy nawet macerację. Głównymi składnikami olejku różanego są: geraniol, cytronellol, linalol, nerol, alkohol fenyloetylowy.





Olejek tatarakowy - to żółta lub brunatna ciecz o aromatycznym zapachu i piekącym smaku. Otrzymuje się go przez destylację z parą wodną kłączy tataraku. Zawiera azoron, eugenol, estry kwasów octowego i heptylowego.

A nam tatarak kojarzy się głównie z pysznym chlebem na tataraku.